Czy skóra jest wystawiana celowo czy nie na działanie promieni słonecznych, jej odpowiednia ochrona to rodzaj świadomego dbania o swoje zdrowie. Słońce ma wiele pozytywnych właściwości, bo przede wszystkim potrzebne jest do syntezy witaminy D3, a także pozytywnie wpływa na nasz nastrój. Jednak negatywne skutki długotrwałego przebywania na słońcu, bez odpowiedniej ochrony, mogą doprowadzić nawet do nowotworów. Krem do opalania jest idealną ochroną dla skóry w okresie wiosenno-letnim.
Stosowanie kosmetyków do opalania
Balsamy, mleczka, olejki i kremy do opalania zawierają w swoim składzie filtry przeciwsłoneczne, które chronią skórę wystawioną na działanie promieni słonecznych przed poparzeniem i przebarwieniami. Bez ich stosowania do poparzenia słonecznego dochodzi już po około 20 minutach, w zależności od posiadanej karnacji skóry. Skrót SPF i liczby 15,30 lub 50 oznaczają, że tyle razy dłużej skóra może być wystawiona na działanie słońca bez ryzyka poparzenia.
Bezpieczna opalenizna
By kosmetyki odpowiednio zadziałały, należy dobrać ich odpowiedni filtr przeciwsłoneczny do karnacji skóry. Oznacza to, że osoby z bardzo bladą i piegowatą skórą powinny używać kremu lub balsamu do opalania z filtrem 50+. Ich skóra jest bardzo wrażliwa i łatwo mogą ulec poparzeniu. Z kolei osoby ze skórą kremową, włosami w kolorze ciemnego blondu mogą stosować balsam do opalania z filtrem 15 lub 30. W ich przypadku skóra nie jest tak wrażliwa, a oparzenia są sporadyczne.
Kosmetyki należy rozprowadzać na skórze grubą warstwą, co kilka godzin.
Pielęgnacja skóry po opalaniu
By opalona skóra zachowała świetny wygląd i była elastyczna, a nie przesuszona, należy również o nią zadbać. Odpowiedni krem po opalaniu nawilży i odżywi naszą skórę, zregenerują ewentualne podrażnienia słoneczne i przedłużą trwałość opalenizny. Krem po opalaniu zapobiega też procesom starzenia się skóry i często ma przyjemne, chłodzące działanie. Jego stosowanie przywróci skórze odpowiednią ilość wody i lipidów, utraconych w trakcie jej ekspozycji na słońce.